Jak hospodařit s penězi
Napsal admin • Feb 9th, 2013 • Rubrika: ŠetřeníŘekneme si jak by měl jednotlivec nebo rodina hospodařit se svými penězi. Podle mě je důležité mít hlavně všechno pod kontrolou.
Udělejte si finanční plán
Úplným základem je podle mě vědět, jak jste v současné době na tom finančně. Bude třeba si tedy udělat finanční plán. Finanční plán si můžete udělat klasicky na papír nebo si to můžete sepsat do Wordu na počítači. Finanční plán vám po dokončení ukáže, jak jste na tom v měsíční bilanci.
Sestavení finančního plánu
Finanční plán se dělá na měsíční bázi. To znamená, že i jednotlivé výdaje či příjmy se rozpočítají pěkně na rok. Jako první si budeme sepisovat naše měsíční příjmy. Sepisujte to po jednotlivých bodech. Tedy například zaměstnání muž, zaměstnání žena, úroky z vkladů. peníze z pronájmů atd. Je tam třeba zahrnout úplně všechno. Až to budete mít hotové, tak bude potřeba sepsat měsíční výdaje. Opět se rozepíši jednotlivé položky. Tedy například potraviny, benzín, kultura, děti, zábava atd. U výdajů to někdy potřebuje delší sledování. Hlavní u potravin a dalších položek, takže si to měsíc poctivě zapisujte. A pak si můžete udělat ty měsíční výdaje.
Vyhodnocení finančního plánu
Teď když máme sepsané příjmy i výdaje, tak si můžeme jednodušše vypočítat, jak jsme vlastně na tom v měsíční bilanci. Od příjmů odečtete výdaje a hned vidíte jak jste na tom. Správně by vám mělo přebývat, pokud vám vyšlo číslo v mínusu tak máte problém. A musíte buď zvýšit vaše příjmy nebo snížit výdaje. Výhodou finančního plánu je, že vidíte všechno černé na bílém.
Jak zlepšit hospodaření s pěnězi ?
Hlavní je na začátku hlavně začít přemýšlet jak s penězi zacházíte a za co je vydáváte. Jestli nekupujete například zbytečné věci atd. Některým lidem může pomoci, kdy budou mít na jednotlivé výdaje jednotlivé hromádky. Dříve se používaly obálky. Například na potraviny máme určenou určitou sumu. Na volání máme určenou určitou sumu atd.
admin je
Email na autora | Všechny články od admin