Zhodnocení financí a finanční investice

jak zhodnocovat volné peníze

Jak snížit spotřebu benzínu, nafty

Napsal sarka • Aug 4th, 2014 • Rubrika: Šetření

Patří-li náklady na pohonné hmoty do kategorie vašich pravidelných měsíčních výdajů, pak jistě přemýšlíte, jakým způsobem by se dalo ušetřit i zde. Snížení spotřeby pohonných hmot a tedy úsporu pro vaši peněženku může přinést koupě nového auta s nižší spotřebou. Nechcete-li se ale vašeho vozu zbavovat, pak můžete zkusit uplatnit v praxi následující tipy.

Snížení hmotnosti = snížení spotřeby

Čím lehčí vaše auto bude, tím nižší spotřebu bude mít. Motor nebude muset tak pracovat. Proto si zkuste ve svém autě udělat pořádek a popřemýšlejte o tom, zda je skutečně nutné některé věci v autě mít. Při jízdě na dlouhé vzdálenosti velký rozdíl nepocítíte. Nicméně změnu zaregistrujete a jistě oceníte při jízdě po městě, kdy musíte poměrně často přibržďovat, či úplně zastavit, a pak se znovu rychle rozjet.

Pravidelná kontrola pneumatik

Chcete-li skutečně docílit nižší spotřeby benzinu, či nafty, tak pravidelně kontrolujte, zda jsou pneumatiky dobře nahuštěné. Pokud ano, valivý odpor bude nižší a tedy i spotřeba bude nižší. Snížíte tak i míru opotřebení kol. Kontrola tlaku v pneumatikách je důležitá také z důvodu vaší bezpečnosti. Podhuštěné pneumatiky snižují ovladatelnost vozu a zvyšují tak riziko dopravní nehody.

Odpor vzduchu – co udělat, aby byl co nejmenší?

Automobily jsou navrhovány tak, aby jejich křivky byly aerodynamické. Cílem je co nejmenší odpor vzduchu. Právě to mimo moderních technologií a motorů napomáhá ke snížení spotřeby automobilu. Pokud ale např. na střechu svého auta namontujete střešní nosič, tuto souhru prvků narušíte, což se samozřejmě projeví v navýšení spotřeby.

Pozor na spoilery

Spoiler je aerodynamickým a také designovým prvkem, který je charakteristický pro některé typy automobilů. Aby však spoiler splnil funkci aerodynamické součástky, musí mít svou přesně určenou geometrii. Proto nelze očekávat jakékoli zlepšení jízdních vlastností vozu, pokud na něj umístíte spoiler z jiného vozu, nebo dokonce doma vyrobený.

Vypnutí motoru

Ke snížení spotřeby můžete dospět také tím, že budete více vypínat motor, a to v těch situacích, kde stojíte na místě a motor volně běží. Jde o světelné křižovatky, kde jsou dlouhé intervaly, nebo železniční přejezdy. Mechanicky tak uplatníte funkci stop/start, se kterou se můžete setkat v novějších vozech.

Styl jízdy

Ve spotřebě paliva hraje bezesporu významnou roli styl jízdy. Jestliže jezdíte způsobem „brzda – plyn“, pak nelze očekávat, že dosáhnete nízké spotřeby. Svému autu a i své peněžence ulehčíte, pokud se naučíte sundávat nohu z plynu dříve a využijete tak setrvačnosti auta.

Při jízdě po dálnici na velkou vzdálenost vám může pomoci tempomat, který udržuje vámi nastavenou rychlost, aniž byste přitom museli sešlapovat pedál plynu. Dosáhnete tak nízké průměrné spotřeby a zajímavé úspory.Štítky: , , ,

sarka je
Email na autora | Všechny články od sarka

Comments are closed.