Jak ušetřit peníze v domácnosti
Napsal sarka • Jul 21st, 2014 • Rubrika: ŠetřeníDržet se hesla „Kdo šetří, má za tři“ nemusí vždy vést ke skutečné úspoře. Návodů, jak šetřit, je na internetu celá řada. Otázkou však je, odkud začít. Využít můžete služeb finančního konzultanta zastupujícího některou z poradenských společností, nebo to zkuste sami.
Jak sestavit rodinný rozpočet?
Každá domácnost by měla mít přehled o svých rodinných financích. Měli byste vědět, jaké jsou vaše celkové příjmy a jaké jsou vaše výdaje. Abyste takovýto přehled získali, je dobré udělat svou osobní finanční analýzu.
Jaká je výše vašeho měsíčního příjmu jistě víte. Zaměřte proto svou pozornost na výdajovou stránku vašich financí. Podstatnou položkou jsou výdaje spojené s bydlením jako měsíční úhrada nájemného, či platba za energie a ostatní náklady s bydlením související.
Další kategorii představují výdaje vynakládané na domácnost. Sem zahrňte náklady na jídlo, náklady na koupi čistících a pracích prostředků, náklady na osobní péči (rozumějme kosmetiku, wellness aj.), náklady na oblečení a obuv, náklady v podobě poplatků za média (televize, internet) a úhrady za telefon, náklady na dopravu. Pokud využíváte automobil, pak to jsou i náklady související nejen s doplňováním paliva, ale také náklady na údržbu vozu. V neposlední řadě do kategorie „Domácnost“ spadají také náklady na domácí zvířata.
Následují výdaje na zdravotní péči, kam zařaďte platby za léky, zdravotní pomůcky atd. Jsou-li v rodině děti, pak je dobré uvést, jakou částku v průměru hradíte ve spojitosti se školkou/školou. Dále to jsou platby za volnočasové aktivity dětí (kroužky, sportovní aktivity, …) a samozřejmě i kapesné.
Další kategorií, která je ovšem dost variabilní, jsou výdaje spojené s vaším životním stylem. Řadíme sem náklady na vaše volnočasové aktivity, ale také náklady na dovolenou či výlety. Dále se zde mohou objevit výdaje na vánoční či narozeninové dárky atp.
Jako poslední udělejte soupis všech svých závazků. Závazky rozumějme úvěry, půjčky, leasingy atd. Mimo výše pravidelných měsíčních splátek evidujte také zbývající část k doplacení a data, kdy má při řádném splácení k doplacení dojít.
Ve chvíli, kdy provedete tento soupis, projděte jej ještě jednou a označte ty položky, které považujete za nezbytné. Jejich součtem získáte představu o tom, kolik měsíčně musíte do rodinného rozpočtu minimálně přinést a hlavně také víte, v jaké výši by měla být vaše úplně nejzákladnější finanční rezerva pro případ, kdyby došlo k úplnému výpadku příjmů.
Proč sestavovat rodinný rozpočet?
Vaše osobní analýza může odhalit, kde je případný prostor pro snížení výdajů. Proto je dobré pravidelně sestavovat rodinný rozpočet pro každý měsíc. Abyste měli jistotu, že jste nezapomněli zahrnout nějakou položku, můžete využít celou řadu aplikací pro chytré telefony. Telefon máte běžně po ruce a tak hned např. po zaplacení nákupu, můžete částku zanést do svého „osobního účetnictví“.
Aplikace nabízí celou řadu výhod jako automatické třídění položek do kategorií, odhad budoucích výdajů, sestavení grafů a statistik aj. Sehnat se dají zdarma, za některé si musíte připlatit. Částky jsou však nízké, pohybují se od desítek korun po sumy kolem dvě stě korun.
Příklad:
- Aplikace pro Android – My Budget Book
- Aplikace pro iPhone – Iron Money
sarka je
Email na autora | Všechny články od sarka