Nemoc a zaměstnanecký poměr
Napsal admin • Jan 29th, 2015 • Rubrika: Reklamní článkyBýt nemocný, to není jistě nic příjemného. Zvláště zaměstnanci si musí dávat pozor na to, aby byli v případě nemoci „chráněni“ pracovní smlouvou. Co musí zaměstnanec v případě nemoci splnit a jaké povinnosti má jeho zaměstnavatel? Právě to se dozvíte v tomto článku.
Nemoc musí být vždy nahlášena!
Každý zaměstnanec by měl myslet na své zdraví a právo na nemocenskou využít. Často se děje hlavně to, že lidé přechází nachlazení a chřipku. Tím si ale koledují o to, že se nemoc zhorší a poté bude muset zaměstnanec být mimo svou práci mnohem více dní. Právo být na nemocenské má každý, takže je rozhodně dobré toho využít. V případě nemoci je každý povinen o tomto stavu informovat zaměstnavatele. Je nutné mu předložit zprávu od lékaře – je to tiskopis Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, který vystavuje lékař. Pokud nemůže zaměstnanec dojít osobně, je třeba pověřit někoho jiného. Na tiskopisu je vždy uvedena i předpokládaná doba skončení nemoci. Pokud je prodloužena, je třeba o tom neprodleně informovat. Nezapomínejte ani na to, že pokud jdete k lékaři v pracovní době, musíte doložit potvrzenou propustku k lékaři.
Co může zaměstnavatel
Během čerpání nemocenské zaměstnavatel nesmí zaměstnance propustit. Pokud se ale jedná o dlouhodobou nemoc (jako například rakovina, mononukleóza apod.), může po návratu zaměstnance provést krácení dovolené z důvodu nemoci. O tomto kroku musí být zaměstnanec informován. Dejte si pozor na nemoc ve zkušební době. Pokud jste během ní nemocní, o stejný počet dní se vám zkušební doba prodlouží.
Kde můžete hledat pomoc
Pokud máte jakékoliv otázky k tomuto tématu, je nejlepší hledat pomoc v zákoně. Nejvíce informací je možné nalézt v Zákoníku práce. Pokud máte pochybnosti, zda jsou vám správně vypláceny dávky, hledejte pomoci v Zákoně o nemocenském pojištění.
admin je
Email na autora | Všechny články od admin