Zhodnocení financí a finanční investice

jak zhodnocovat volné peníze

Úspora elektřiny: Jak ušetřit za elektřinu

Napsal sarka • May 5th, 2014 • Rubrika: Šetření

Platba za dodávanou elektřinou je nedílnou součástí celkových nákladů spojených s bydlením. Ačkoli nejsme schopni ovlivnit vývoj tržní ceny elektřiny, můžeme ovlivnit to, kolik budeme ve finále platit. Začít bychom měli srovnáním cen různých dodavatelů a případným přechodem od stávajícího poskytovatele k levnějšímu. Výrazné úspory však můžeme dosáhnout také tím, že elektřinou budeme využívat úsporně, a to tak, aniž byste museli jakkoli slevit ze svého pohodlí.

Pohotovostní režim bez úspory

V současné době se domácnost bez elektrických spotřebičů neobejde, nicméně i tak lze ušetřit. Možná to ani netušíte, ale veškerá elektronika v pohotovostním režimu ročně spotřebuje velké množství elektřiny. Jsou to například počítače, televizory, set-top box aj. Proto se snažte, je-li to možné, veškerou elektroniku vždy vypínat. Využít můžete prodlužovacího kabelu s vypínačem, do které zapojíte hned několik spotřebičů, a na noc jej vždy vypnete. Některé přístroje totiž spotřebovávají elektrickou energii už jen tím, že zůstanou zapojené v zásuvce. Příkladem jsou nabíječky na mobilní telefony, či kabely od notebooků.

Chladíme, mrazíme, šetříme

Neodmyslitelnou součástí provozního života domácnosti je skladování potravin, respektive jejich chlazení a mrazení. Zde můžete ušetřit tím, že pořídíte novou chladničku ve vysoké energetické třídě (platí i u jiných spotřebičů). Pokud však v tuto chvíli nemůžete, nebo nechcete pořizovat chladničkou novou, pak i tak můžete ušetřit.

Pro snížení energetické náročnosti vaší současné chladničky je rozhodující její umístění. Jestliže se chladnička nachází v blízkosti tepelného zdroje, kterým může být mimo topení, sporák, myčka, či pračka, spotřebuje mnohem více energie než by musela. Přemístěte ji na jiné místo. Ke snížení spotřeby elektřiny můžete přispět také pravidelným odmrazováním. Platí totiž, že čím vyšší vrstva námrazy, tím vyšší spotřeba. Pomoci může také kontrola těsnění a dovírání dvířek.

Pračka či myčka vždy jen naplněná

Vedle chladničky nesmí v domácnosti chybět ani pračka. Abyste dosáhli úspory elektřiny při provozu pračky, snažte se prát pouze tehdy, je-li pračka skutečně plná. I když se vám nabízí možnost spustit v režimu úsporného programu pro poloviční naplnění, vězte, že spotřeba energie je určitě vyšší jak poloviční. Stejné pravidlo platí i pro provoz myčky.

Svítíme levně

Ušetřit dále můžete také na osvětlení domácnosti. Jestliže se svítí někde, kde nejste, pak je toto svícením zbytečným plýtváním. Zhasínejte!

Úspory můžete docílit i vhodným výběrem žárovek. Staré vláknové žárovky jsou na velice náročné na spotřebu energie a navíc většina této energie uniká ve formě tepla. Volit můžete mezi kompaktními zářivkami či LED žárovkami.Štítky: , , ,

sarka je
Email na autora | Všechny články od sarka

Comments are closed.