Zhodnocení financí a finanční investice

jak zhodnocovat volné peníze

Úspora plynu: Jak ušetřit za plyn

Napsal sarka • Aug 18th, 2014 • Rubrika: Šetření

Určitě každého někdy napadla otázka, jak by se dalo ušetřit za plyn. Není to překvapující. Každý rok zaplatí průměrné domácnosti tisíce až desetitisíce korun. Rozpětí je takto široké vzhledem k tomu, na co vše domácnost plyn využívá.

Je změna dodavatele cestou k úspoře?

Úspory za plyn můžete dosáhnout tak, že změníte svého dodavatele, na trhu je jich hned několik. Dobré je proto, pravidelně sledovat vývoj cen na trhu se zemním plynem. K následnému porovnání cen jednotlivých poskytovatelů pak využijte různých online srovnávacích kalkulaček. Cena samotná však není rozhodující. Prostudujte si pořádně podmínky daného tarifu, který se zdá být levnější než ten, který nyní využíváte.

Pokud vás od změny dodavatele odrazuje administrativa spojená s přechodem k jinému dodavateli, pak vězte, že ve většině případů za vás již vše vyřídí právě dodavatel, ke kterému se rozhodnete přejít. Stačí uzavřít smlouvu přes internet, tedy aniž byste museli kamkoli chodit.

Co můžete udělat pro snížení spotřeby plynu?

Největší objem plynu je v domácnostech spotřebován za účelem vytápění. Úplně nejzákladnějším pravidlem, které může pomoci dosáhnout úspory za plyn, je nenechávat zapnuté topení v těch místnostech, které nevyužíváte. Dále pak radiátory nikdy nezakrývejte, tedy nestavte blízko k radiátorům žádný nábytek, nezakrývejte radiátory závěsy, záclonami, oblečením atp.

Úspoře mohou napomoci také pravidelné revize kotle a pravidelné odvzdušňování radiátorů. Vždy na začátku topné sezóny pozvěte odborníka, který provede revizi a posoudí, zda kotel splňuje požadované normy a je tedy schopen dalšího provozu. Životnost kotle je obecně brána kolem patnácti let. Po uplynutí této doby by mělo dojít k nahrazení stávajícího kotle za nový. Pokud máte již starší kotel, měli byste tuto investici pečlivě zvážit. Moderní kondenzační kotle jsou totiž schopny výrazným způsobem snížit spotřebu plynu, téměř o třetinu.

Dalším způsobem, jakým lze docílit snížení spotřeby plynu, jsou termostatické hlavice. Díky jejich instalaci na radiátory můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech dle aktuální potřeby. Zajímavé jsou i vnitřní termostaty. Jsou-li správně používány, mohou přispět k úspoře plynu také nemalým podílem.

Na spotřebu plynu mohou výrazně působit i takové vlivy, jako stará netěsnící okna, či špatné zateplení domu. Investice do kvalitních oken se může zdá na počátku jako vysoká, když si však spočtete, kolik tepla ztrácíte díky jednomu starému oknu, volba je jasná. Nová okna nabízí účinné těsnění, trojité nebo dvojité sklo a meziokenní prostor vyplněný plynem s nízkou tepelnou vodivostí.

Vzhledem k tomu, že převážná část energie v domácnostech je spotřebována za účelem vytápění, je kvalitní zateplení cestou, jak dosáhnout snížení spotřeby energie a s tím souvisejících nákladů.Štítky: , ,

sarka je
Email na autora | Všechny články od sarka

Comments are closed.