Zhodnocení financí a finanční investice

jak zhodnocovat volné peníze

Úspory tepla

Napsal sarka • Aug 11th, 2014 • Rubrika: Šetření

Pokud se zajímáte o to, jakým způsobem snížit měsíční náklady domácnosti, pak vytápění je jednou z oblastí, kde toho dosáhnout lze. Začít můžete od úplných drobností, které vyžadují spíše váš odpovědný přístup, až po větší zásahy vyžadují i větší finanční investici.

Topit tak akorát

Teplo domova je základ, avšak ne vždy je úplně nezbytné topit na maximum. Snížení pokojové teploty byť jed o jeden stupeň spoří energii a tedy i vaši peněženku. Nehledě na to, že doporučované teploty jsou pro obývací pokoj v rozmezí 19 – 20 °C, pro kuchyň a taktéž pro ložnici 17 – 18 °C. Na chodbách je doporučována teplota nejnižší, a to kolem 15 °C.

Zakrytý radiátor netopí

Pozornost byste měli věnovat tomu, zda radiátory nejsou zakryté. Pokud ano, tak místo toho, aby teplo volně proudilo do místnosti, je pohlcováno ve značné míře např. závěsem, záclonami, nábytkem, který stojí v blízkosti, nebo také oblečením, které na něm sušíte. Lepší funkčnosti radiátoru napomůže jistě i pravidelné odvzdušňování.

Jestliže trubky od topení vedou místnostmi, jež nevytápíte (např. schodiště, spíž), opatřete je izolací. Zabráníte tak dalším ztrátám tepla.

V souvislosti s radiátory je možné využít funkce tzv. reflexní fólie. Pokud ji umístíte na zeď za radiátor, pak se teplo odrazí zpátky do místnosti. Opět tak dosáhnete lepší výhřevnosti.

Větráme, ale s vypnutým topením

Pokud jste zvyklí větrat pootevřeným oknem a topení je přitom zapnuté, pak si buďte jisti, že takto skutečně vyhazujete peníze z okna. Větrejte tak, že topení vypnete a okno otevřete na krátkou dobu dokořán. Docílíte toho, že rychle vyvětráte a stěny přitom zůstanou vyhřáté.

Do čeho investovat?

Efektivně využívat teplo vám mohou pomoci nové programovatelné termostaty, díky kterým můžete teplotu regulovat i v době, kdy doma nejste.

Pokud jste celý den v zaměstnání, je jistě zbytečné, aby bylo topení zapnuté. Nicméně když se večer vrátíte domů, je příjemné se vrátit do tepla. A právě toto vám mohou pomoci vyřešit již zmiňované programovatelné termostaty.

Výrazně vyšší investici vyžadují výměna oken a zateplení. I přesto, že počáteční náklady jsou v těchto příkladech vysoké, jde o investici, která se vám určitě vrátí.

Topit plynem nebo elektřinou?

Využívat elektřinu k vytápění není příliš šťastnou volbou. Je to jednak drahé, jednak neekologické. V procesu tvorby, transformace a přenosu elektřiny dochází ke značným ztrátám energie. To už by vás vyšlo lépe topit rovnou uhlím. Nabízíme přehled variantních způsobů topení v pořadí od nejšetrnějšího k životnímu prostředí po nejméně šetrný způsob.

Jak můžeme topit:

  1. Solární tepelné kolektory
  2. Kotel na dřevo a biomasu
  3. Tepelné čerpadlo na elektřinu z obnovitelných zdrojů
  4. Kotel na zemní plyn
  5. Tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů
  6. Ústřední topení
  7. Kotel na uhlí
  8. Infrazářič na elektřinu z konvenčních zdrojů
  9. Přímotop


Štítky: , , ,

sarka je
Email na autora | Všechny články od sarka

Comments are closed.